Skip links

День рідної мови

photo1645455480 (1)

21 лютого у стінах Тернопільської вищої духовної семінарії ім. Йосипа Сліпого відбулася конференція присвячена дню рiдноï мови. Зустріч ініціював о. д-р. Ігор Драпак iз колишнім викладачем семінарії, кандидатом філологічних наук та активним громадським діячем п. Марією Крупою.

Зустріч мала три частини. У першій частині п. Марiя розповіла про значення та важливiсть мови у суспільстві, звернула увагу на роль мови у формуванні нації. Доцент Марiя Крупа розлого представила категорію «внутрішньої форми слова» яку ввів у мовознавство Олександр Потебня. Вона полягає в тому, що у слові відображено і зафіксовано досвід мовця (номінатора): звуковий, слуховий, споглядальний, запаховий, дотиковий. Порівняйте: бджілка, стонiжка, рибалочка голуба та ін.

У другій частині зустрічі семінаристи мали можливість поставити питання різного плану: і про правопис, і про відмінювання слів, і про літеру «ґ», і про мовлинневий етикет. А також про відносини Андрея Шептицького і Івана Франка, про естетику співочого гурту «Калуш», про «Голос країни» і про зміст та українську грамотнiсть коментарів суддів на сліпих прослуховуваннях. Вражає бідність мовлення окремих суддів.

На завершення зустрічі п. Марiя презентувала перевидання роману Ольги Кобилянської «Апостол черні» (фінансував перевидання благодійник iз села Остап’є п. Володимир Лейцусь). Вийшов роман Ольги Кобилянськоï при її житті у 1936 році і письменниця-філософ представила в ньому свій новий світогляд: – мирна праця робітника, служіння священника може бути зреалізоване тільки при наявності Апостола меча. Як про сьогоднішній день!

Після теплої зустрічі з п. Марією Крупою префект Тернопільської вищої духовної семінарії о. д-р. Ігор Драпак подякував за цiкавi думки i настанови та поради для майбутніх священників, а також її великий внесок у розвиток і популяризацію української мови і подарував вiд семінарії книгу «Добротолюбіє». Окрема подяка і многаліття були від семінаристів.

Підготував бр. Володимир Климчук