Skip links
[rev_slider slidertitle=”см” alias=”slider-2″]

ІСТОРІЯ


     Історія заснування Тернопільської Вищої Духовної Семінарії сягає часів підпілля УГКЦ. У 1975 році Митрополит Володимир Стернюк доручив о. Василю Семенюку виховувати кандидатів до священства, а через два роки призначив його ректором підпільної духовної семінарії, що діяла на теренах Івано-Франківщини. Семінарія на той час не мала свого приміщення, тому навчання відбувалося в приватних помешканнях самих студентів, вихователів чи прихильних мирян.

1
2
5

        З легалізацією УГКЦ з підпілля вийшла і семінарія, розвинувши свою діяльність на Тернопільщині, в селищі Велика Березовиця. Почавши з приватного будинку (помешкання п. Богдана Паради по колишній вулиці Шкільній), через рік, згідно рішення селищної ради від 28 жовтня 1994 року, семінарія отримала в користування парафіяльний дім (за радянських часів – початкова школа) на вулиці Шкільній, 29. Згодом приміщення було перебудоване згідно потреб богословського навчання (ця перебудова тривала у кілька етапів, остання завершена у 2008 році). У 2005 розпочали будівництво нового навчально-богословського корпусу, який було здано в користування та урочисто посвячено в 2007 році. На території семінарії знаходяться два будинки для гостей, збудованих в 1996-1997 роках, а також будинок для працівників, зведений у 2003 році. У приміщенні житлового корпусу семінарії знаходиться каплиця Зарваницької Матері Божої, у якій щоденно відбуваються богослужіння. У ній знаходяться мощі св. Івана Хрестителя та реліквії св. отця Піо. Для своїх духовно-літургійних потреб семінарія використовує також місцевий парафіяльний храм Вознесіння Господнього.

6

     

 Офіційним документом, яким було проголошено про утворення Тернопільської семінарії, є декрет покійного владики Михаїла Сабриги від 1 листопада 1993 року, а 19 листопада 1993 року духовна семінарія була офіційно зареєстрована Радою в справах релігій при Кабінеті Міністрів України.
      Першим ректором семінарії став о. Василь Семенюк, сьогодні архиєпископ і митрополит Тернопільсько-Зборівський УГКЦ, який обіймав цю посаду до 2007 року. В 2007-2008 роках ректором семінарії був о. Йосафат Говера, нині екзарх Луцький УГКЦ. 

    З 2008 р. ректором семінарії є о. Іван Римар. До ректорату також входять о. Володимир Ковалковський – віце-ректор з навчальної формації, о. Богдан Заблоцький – віце-ректор з духовно-літургічної формації, о. Володимир Фірман віце-ректор. Духовний провід забезпечують отці духівники та сповідники семінарії Богдан Заблоцький, Петро Половко, Михайло Пастух Василь Брона, Мирослав Богак, Андрій Тих, Зиновій Пахолок,  Орест Глубіш. Про господарську частину життя дбає економ о. Петро Глібчук.

7