Skip links

Братство св.Пахомія

    Братство св. Пахомія засноване 27 жовтня 2004 р. Головним ініціатором створення цього братства був о. єромонах Єронім (духівник ТВДС).

Патроном спільноти є святий Пахомій Великий – єгипетський святий, пустельник, чудотворець. Засновник першої кіновії. Найістотніший внесок Пахомія у розвиток чернецтва полягає у тому, що він вперше розробив статут чернечого життя, підпорядкувавши існування монахів суворим правилам. До обов’язків ченців, насамперед, входила молитва і читання книг духовного змісту. Він сміливо обороняв Христову віру від єретиків і мав дар передбачування і зцілення. Пахомій віддав Богові духа 346 року. Пам’ять святого вшановується 28 травня.

Свою діяльність новостворене братство розпочало у кількості 14-ти братів. Упродовж своєї молитовної діяльності спільнота продовжувала розвиватися. Для кращого розвитку були скликані збори, на яких вирішували різні адміністративні питання, а також відбувались піші прощі до чудотворного місця с. Острів.

У 2019 році брати-семінаристи, у світлі сучасних викликів, вирішили дати новий поштовх для розвитку братства. Було вибрано нову управу, внесено зміни у Статут братства.

Станом на 2021 р. братство нараховує 13 членів з різних курсів семінарії. Спільнота ставить собі за мету: вдосконалювати уважну та зосереджену Ісусову молитву, котру вони мають за обов’язок молитися щодня; сприяти плеканню та популяризації Святоотцівської молитовної традиції; поглиблювати розуміння Ісусової молитви через читання та медитації над Святим Письмом на спільній зустрічі, котра відбувається раз у тиждень. Також брати мають за обов’язок постити та чувати у відповідний час, прописаний у Статуті.

Братство “Милосердя”

    Братство Милосердя виникло в 1996 р. з ініціативи Ректора Тернопільської Вищої Духовної семінарії ім.Йосифа Сліпого та братів, які, прагнучи нести всьому світові добру вістку про Милосердного Господа, самі забажали стати апостолами Милосердя.

    Чим займається Братство Милосердя

    Члени Братства відвідують бідних, хворих, жертвують молитви, піст, прощі до відпустового місця в селі Острів за потребуючих. Під час Великодніх та Різдвяних свят Братство Милосердя влаштовує благодійне дійство для хворих, Миколай за сприянням Братства відвідує хворих, самотніх, престарілих. Подібні акції відбуваються також до дня хворого. Один раз в тиждень у тубдиспансері служиться молебен, після якого брати для хворих виголошують духовну науку, при необхідності священик сповідає людей. Зараз проводиться катехизація в школах де навчаються діти з церебральним паралічем, сиротинцях «Діти вулиці» в м. Тернополі по вул. Стрімкій та в с. Петриків, школах-інтернатах. Раз на тиждень брати відвідують хворих у «хоспісі», де лежать важкохворі, й дітей, котрі лежать у психоневрологічній лікарні, проводять з ними бесіди та катехизують їх. Також є члени братства, які закріплені за багатодітними сім?ями, важкохворими, котрі лежать вдома, а також самотніми пристарілими, відвідують їх і допомагають їм. Один раз на місяць члени братства відмовляються від вечері, щоб пожертвувати ті продукти потребуючим. Є брати, які опікуються бідними, що приходять до семінарії, дбають про надання їм допомоги продуктами. Та діяльність братства на цьому не припиняється. За старанням братства видано книжки: «Сліпа наречена», «В огні і крові», «Свята Єлисавета» кошти з продажу яких йдуть на потреби тих, які чекають нашої допомоги. Ми постійно проводимо пошуки інших форм служіння потребуючим.
Голова братства «Милосердя» брат Богдан Фесик. Зараз братство налічує 70 членів.

    Мета Братства

   Основним завданням Братства Милосердя є служіння ближнім. Наша мета — нести християнську любов до людей, які страждають, дарувати надію і ділитися вірою в Боже милосердя.

Духовність Братства Милосердя

  Члени Братства поєднують діяльність вісників Божої любові та апостольське служіння. Щодня моляться Отче наш і 3 Богородице Діво за людей, до яких спішать з допомогою, а в четвер відмовляють одну таємницю вервиці. Є три засоби милосердя: діло, слово, молитва. З нашому братстві вони всі тісно пов’язані у гармонійному поєднанні.

Центр Душпастирювання силових структур ім. святого Лонгіна

    Ідея виникнення і співпраці братів семінаристів із військовим та силовими структурами зародилося ще в минулому столітті – у 1992 році. Тоді ще брати Іван Римар (ректор семінарії) та Андрій Івасечко організували відвідування у військовій частині Національної Гвардій України. Це були перші проблиски сучасного військового братства у семінарії.

    Час проходив, з’явилися нові можливості співпраці із іншими силовими структурами у місці Тернопіль, а саме із Артилерійськими військами. Тоді кількість членів «братства» збільшилися до 4 чоловік. Згодом також зародилися співпраця із ДСНС, тобто із пожежними частинами. Так брати відвідували у неділю Національну Гвардію України, 44-ту окрема Артилерійська Бригаду та одну із п’яти пожежних частин міста Тернополя. Організовувалися різного роду заходи для покращення співпраці серед яких: спільні поїздки до Зарваниці, відвідини частини та спільні богослужіння під час великих християнських свят, проведення спортивних та культурних дійств. З певних обставин у 2018 році призупинилася співпраця із 44-тою окремою Артилерійською бригадою.

    У 2019 році з ініціативи Патріаршої Курії, а саме Департаменту Капеланства, які в рамках інформаційних конференцій про «Розвиток сучасного капеланства» дали поштовх для офіційного створення братства та його розширення у Тернопільській Вищій Духовній Семінарії. 21 вересня 2019 року у Зарваниці на конференції для братів семінаристів всіх семінарій УГКЦ, які реалізовують себе у даному виді душпастирювання, офіційно зародилося братство «Центр Душпастирювання силових структур імені святого мученика Лонгіна Сотника», яке на даний час налічує 20 осіб.

    На даний час брати кожної неділі проводять зустрічі із частиною Національної Гвардії України та п’ятьма частинами Державної Служби Незвичайних ситуацій, які не рідко набирають форми діалогу та дають великий досвід й знання як самому персоналу частин, так і братам семінаристам, які є членами братства.

Сторінка у FACEBOOK

Матері Божої Неустаної Помочі

    Заснувалося це братство 22 грудня 1927 року, у день Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії

    За основу Статуту нового братства взяли Статут Архибратства Матері Божої Неустаної Помочі св. Альфонса, що має свій осідок в Римі, де зберігається чудотворна ікона. Засновники цього Братства мали намір допомогти вірним східного обряду в єпархіях, що перебували під Польщею.

     Згодом братство одержало підтримку Митрополита Андрея Шептицького та преосвященного Йосафата Коциловського – єпископа Перемишлянського, які дали дозвіл на поширення його по своїх єпархіях. Поступово воно охопило весь край і наприкінці 1929 року налічувало 15 тис. вірних. Тоді на прохання провідника Братства преосвященний Григорій Хомишин звернувся до Апостольської столиці з проханням, щоб братство було піднесене до ступеня Архибратства, на яке Святіший Отець відгукнувся і декретом від 12 вересня 1932р. підніс братство до гідності Архибратства з постійним осідком у Станиславові.

     У нашій семінарії з Волі Божої ( з благословення тодішнього ректора отця-мітрата Василія Семенюка заснувалося братство 12 квітня 2003 року.

    На сьогоднішній день у нашому братстві перебуває 15 братів. Кожен з нас по мірі своїх можливостей докладає зусилля і молитви, щоб братство було живим і ще довгий час могло функціонувати у стінах нашої семінарії.

ЛІТУРГІЙНЕ БРАТСТВО ПРЕПОДОБНОГО САВИ ОСВЯЩЕННОГО

    ЛІТУРГІЙНЕ БРАТСТВО ПРЕПОДОБНОГО САВИ ОСВЯЩЕННОГО – це наймолодше студентське об’єднання Тернопільської вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого, котре покликане своєю працею сприяти плеканню та відновленню древньої літургійної традиції Київської Церкви у дусі постанов Другого Ватиканського Собору.

    АДМІНІСТРАЦІЯ БРАТСТВА

    ДУХІВНИК БРАТСТВА – ієрей Богдан Гавришко, ліцензіат із літургійного богослів’я

    ГОЛОВА БРАТСТВА – бр. Олег Скульський

    ЗАСТУПНИК ГОЛОВИ – бр. Володимир Цімерман

    СЕКРЕТАР БРАТСТВА – бр. Іван Лопушинський

    ІСТОРІЯ

    Свій відлік часу Літургійне Братство веде з листопада 2019 р., коли засіданням ректорату Тернопільської духовної семінарії під головуванням ректора — протоієрея Івана Римара було затверджено його Статут.

   18 листопада 2019 року у семінарійній каплиці на честь чудотворної ікони Пресвятої Богородиці «Зарваницька» було звершено молитовний чин урочистої присяги члена Братства під час, якого охочі брати-семінаристи вступили у лави Літургійного Братства.

   20 листопада 2019 року відбулось урочисте засідання Синаксису (Загальні збори Братства), де, згідно з Статутом, було обрано Голову, Заступника та Секретаря Братства.

    28 лютого 2020 року світ побачила навчальна брошура-посібник «Велике повечер’я з каноном Андрея Критського».

    14 жовтня 2021 року у лавах Літургійного Братства сталось чергове поповнення, оскільки у нього були прийняті нові члени.

    МЕТА І ЗАВДАННЯ

    Літургійне Братство преподобного Сави Освященного, беручи до уваги обов’язок щодо плекання власної ідентичної духовної та літургійної спадщини, ставить собі таку мету і завдання:

   1. Своєю працею сприяти плеканню та відновленню традиції східного літургійного благочестя, притаманні Церквам Володимирового хрещення;

   2. Допомагати майбутнім священнослужителям глибше пізнавати літургійно-богослужбове життя помісної Української Греко-Католицької Церкви;

   3. Сприяти популяризації східного богослужіння та молитовних практик, здійснюючи місіонерську діяльність, котра полягає у написанні статтей та виданні брошур на літургійну тематику.

   4. Здійснювати наукову діяльність, досліджуючи древні літургійні книги та молитовні чини, вживанні в Українській Церкві;

   5. Працювати над упорядкуванням та видавництвом повних чинів богослужінь відповідно до традицій і практик Київської Церкви.

    ДІЯЛЬНІСТЬ І НАПРАЦЮВАННЯ

    Літургійне Братство, дбаючи ошатність та правильність офіційної молитви, напередодні визначних моментів літургійного року (дванадесяті свята, періоди постів, дні пам’яті святих угодників Божих, тощо) готує богослужбові матеріали (змінні частини Всенічного бдіння; Пасія або служба божественним страстям Христовим) котрі допомагають при звершуванні богослужінь і мають дидактично-виховний характер. Окрім цього члени цього Братства займаються квітковим оздобленням речей богослужбового вжитку (ікони, підсвічники, тощо), виготовляючи флористичні композиції, чим розвивають у себе та оточуючих естетичний смак.

   Першим вагомим плодом діяльності Літургійного Братства є навчальна брошура-посібник «Велике повечер’я з каноном Андрея Критського», котра побачила світ у березні 2020 року, напередодні початку Великого посту.

   Станом на цей час Братство працює на упорядкуванням таких дидактично-практичних видань, як «Посібник паламарського служіння при звершенні богослужінь у Тернопільській вищій духовній семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого» та «Всенічне бдіння. Посібник для читців і співців».

Братство семінаристів-пластунів ім. Блаженнішого Любомира Гузара

    У стінах Вищої духовної семінарії імені Патріарха Йосифа Сліпого віддавна навчалися брати, які мали дотичність до НСОУ Пласт. Дякувати Богу, з благословення Архиєпископа Тернопільсько-Зборівського Кир Василія Семенюка та отця-ректора ВДС о. ліц. Івана Римара, 21 вересня 2021 р. Б. було офіційно засновано братство семінаристів-пластунів імені Любомира Гузара.

    Основною формою діяльності БСП є спільне вивчення засад, структури, законів організації «Пласт» у складі братства, проведення пластової діяльності у стінах ВДС, проходження окремими членами братства, з благословення отця-ректора ВДС, спеціальних вишколів, які дозволять:

  • скласти Пластову Присягу,
  • отримати дійсне членство в організації,
  • відкриють можливості до виконання функцій діловодів в структурі «Пласту»,
  • можливості до провадження дитячих, юнацьких гуртків або куренів,
  • можливості до участі у старшопластунських куренях,
  • здійснення душпастирського служіння для учасників організації «Пласт»,
  • супровід та служіння на пластових таборах.

    Писар братства, бр. Іван Калинський:

    «У стінах нашої Вищої Духовної Семінарії зародилося Братство – Пластунів ім. Блаженнішого Любомира Гузара, де спільнота братів, яка за своїми плечима мала вже близький зв’язок із цією організацією, просили про благословення від отця – ректора, щоб почати цю велику діяльність і розвиватись в дусі новітнього лідерства, адже, як нам відомо, що саме пластун проходить вишкіл, який допоможе по – іншому дивитись на життя і з легкістю долати труднощі, які виникнуть на його дорозі.

    Отже, трішки постараюсь описати наше Братство – Пластунів семінаристів і їх діяльність на даний час. Наше народження відбулося 21 вересня 2021 р. Б. – на свято Різдва Пречистої Богородиці, яка і стала нашою Небесною заступницею. В цей день було підписано отцем – ректором статут, який «зрушив з місця» нашу спільноту і дав всі права і повноваження для зустрічей і виконання обов’язків.

    На даний час активно працюють 17 братів, які готові в подальшому служити для дітей і молоді, щоб в майбутньому побудувати Україну із вірних синів та дочок.

    Дякуємо Всемилостивому Отцеві і просимо Його Благословення для подальшого розвитку, а вас, дорогі друзі, – про молитву!»

Богословсько-наукове товариство

Історія товариства в Україні

Засноване 1923 при Львівській духовній семінарії як Богословське наукове товариство з метою розвивати українську богословську науку шляхом викладів, конференцій, видання праць. Головами були ректори семінарії отці Тит Галущинський (до 1926), який був творецем братства, і Йосиф Сліпий. Товариство видає журнал «Богословія», серію «Праці богословського товариства» і популярну бібліотеку «Видання Богословії». Формувало українську богословську наукову думку та проведення дискусій на високому академічному рівні, сприяло удосконаленню інтелектуального середовища інтелігенції для набування моральних якостей суспільством. Посідало достойне місце в науковому світі, формувало духовну і національну еліту. Після тривалого виходу з підпілля через окупаційний режим в Україні, легалізації церковного життя, підготовки молодого покоління вчених відновлює свою діяльність УБНТ і видання журналу «Богословія» у 1997 р.

Історія товариства у стінах ВДС

У стінах семінарії товариство було засноване з ініціативи тоді ще брата Андрія Баглая, який надихнувся книгою про Йосипа Сліпого та перейнявся задумом такого братства у нашій семінарії. Порадившись і отцями та знайшовши однодумців, у 1999 році братство за функціонувало. Головою братства став о.-др. Михайло Пастух. За основу було взято статут товариства при Львівській семінарії за часів Йосипа Сліпого. Від того часу брати писали різноманітні праці та доповіді, відвідували різного роду богословські наукові конференції та ділилися знаннями із семінарійною родиною. Коли головою товариства став Ярослав Шевчук, брати почали також видавати журнал «Христовий Виноградник» у якому ділилися богословськими напрацюваннями. Час проходив і силу обставин деякі можливості були втрачені, зокрема і видавництво журналу, а згодом і зменшилась популярність товариства. Члени, які залишилися, займалися написанням доповідей та статей на сайт семінарії. У 2020 з ініціативи кількох братів, братство офіційно було відновлене. Також опрацювали новий статут, за основу якого був взятий статут товариства при Львівській семінарії. Члени товариства почали організовувати конференції, запрошуючи різних спікерів, доступ до яких мали усі бажаючі брати. Також відновилися дослідження у різних сферах, що сприяло розвитку всього товариства.

Завдання, які ставить перед собою товариство

● Зберегти тяглість богословської думки в Українській Греко Католицькій Церкві, ідучи слідами її світлих творців, носіїв та ісповідників

● Виховувати ряди молодих богословів і наукових дослідників

● Слідкувати за розвитком богословської християнської католицької думки в світі

● Поглиблювати студії, плекати науки, досліджувати сучасні відкриття у різних галузях

Ідеї якими живе товариство

● Створити певний науковий майданчик, на якому брати зможуть реалізовувати свої ідеї як в сфері богослов’я так і в інших царинах науки

● Популяризувати науку та розвиток

● Продовжити ідею патрона нашої семінарії стосовно тодішнього створеного товариства

Засоби виконання завдань та реалізації ідей

● Організація і участь у різного роду конференціях

● Проводити дослідження у певних галузях, а як наслідок висвітлення напрацьованого як перед семінарійною родиною, так і для інших осіб

● Збиратися на тематичні вечори з кавою

● Об’єднуватися із іншими семінаріями та з університетами для співпраці

● Організація наукових змагань, до прикладу: «Що? Де ? Коли?» і «Брейн Ринг»